Задержанный по «Делу патриотов»: Я веру ў святасць непахіснай Беларусі

21 марта в Беларуси начались задержания по делу о якобы подготовке массовых беспорядках на Дзень Волі 25 марта в Минске, также известное как дело «Белого легиона» или «Дело патриотов». Всего было задержано более 30-и человек, 18 из них до сих пор находятся в заключении, 16-и арестантам дополнительно предъявлены обвинения в создании незаконного вооруженного формирования. По второму делу обвиняемым грозит до семи лет лишения свободы.

Между тем оппозиция и родственники задержанных все обвинения отрицают. По мнению оппозиционных политиков, «Дело патриотов» является полностью сфабрикованным с целью напугать участников протестов против декрета о «тунеядцах», которые в феврале-марте прокатались по городам Беларуси, и тем самым сбить волну протеста.

Одним из задержанных является Алесь Зимницкий, 25-летний уроженец Докшицкого района, научный сотрудник Национального исторического музея и аспирант Республиканского института высшей школы. 24 марта он приехал домой к родителям в Докшицкий район. Затем ему позвонили и сообщили, что в его комнате в общежитии прошел обыск. 27 марта он направился на работу в Минск, а 28 марта был вызван на беседу в КГБ. С тех пор, больше месяца, он находится в заключении.

Друзья Алеся Зимницкого поделились с корреспондентом Телеграфа письмами задержанного, которые он прислал им. Поскольку в письмах есть много личного, мы публикуем лишь отрывки из них.

“Я б прабегся крос на кіламетраў 5 па прамой, а не як тут – ад сцяны да сцяны”.

“Датычна гісторыкаў я з табой згодны. Той момант, калі хоць па меркаванні кагосьці, гісторыкі штосьці значаць, хтосьці іх нават баіцца :)”.

“P.S. Загляне сонца і ў наша аконца”.

“І яшчэ хацеў сказаць дзякуй за мову. Тут для мяне гэта стала важна, як сувязь з маім сьветам.  

На апошняй ці першай

беларускай старонцы.

Паміж белых прывідаў

Калісьці зялёнага дрэва.

Я малюся сьвята

Кожнай беларускай кропцы,

Якім бы фіналам яна не чарнела.

Ну неяк так :)”.

“Нават самыя цяжкія абставіны ў жыцці маюць уласцівасць праходзіць. Вось і гэтыя пройдуць, па выніку пакінуўшы таксама штосьці добрае – напрыклад, наша з табою ліставанне:)”.

“Вершыка табе, на жаль, новага пакуль не прыдумаў: гэтыя дажджы не надаюць натхнення, хаця часам кавалак блакітнага неба падчас прагулянкі настрой узнімае значна :).

Задержанный по «Делу патриотов»: Я веру ў святасць непахіснай Беларусі

“Ты бачыш неба…

Я бачу зоры і планеты.

Ты верыш у каханне…

Я веру ў святасць непахіснай Беларусі.

Калі загіне свет (з якой дурной каметай)

Я ў вачах тваіх…

Усмешкай застануся”.

“А ты там сябе ўсё ж шкадуй. Вы – усё, што засталося ў мяне ад маёй Беларусі, соль гэтай зямлі, арыстакраты духу – будзьце моцныя: сям’я, ты, мае шчыра-любімыя сябры, усе знаёмыя і неабыякавыя.

Дапісаў гэты абзац, і прынеслі твой дзявяты ліст :)). Свята, пачатае ўчора цэлым стосам лістоў і перадачак, працягваецца, жыццё трывае :))”.

“Ну і на заканчэнне… Табе, людзям і, напэўна, сабе…

Помню неба…

Помню ў навальніцу бушаваў Рубон,

Шэр ракі ўскіпала ў берагах,

Гром зліваўся ў надабшарны стогн –

Тор свой молат уздымаў ў руках.

***

Дзіды бліскавіц ламалісь аб шчыты,

Лес сцяной шчытоў стаяў гатовы ў бой…

Хай на рукі мне адзенуць кайданы,

Але тое неба… я нашу з сабой!”.

 

Максим Гацак

Как вам новость?